ОПИС ГЕРБА

 

У СИНЬОМУ ПОЛІ ЙДЕ СРІБНИЙ КІНЬ ІЗ ЗОЛОТИМИ ГРИВОЮ І КОПИТАМИ ТА ПОВЕРНУТОЮ ВБІК ГОЛОВОЮ; НА ЗОЛОТІЙ, ВІДДІЛЕНІЙ   ЛУСКОПОДІБНО, ОСНОВІ  — ЧЕРВОНІ ЛУК І СТРІЛА, ПОКЛАДЕНІ В БАЛКУ; У ЛІВІЙ ЗОЛОТІЙ СКОШЕНІЙ ГЛАВІ  — ЧЕРВОНИЙ ЛАПЧАСТИЙ (КОЗАЦЬКИЙ) ХРЕСТ

 

 

 

 

 

36030335ОПИС ПРАПОРА

 

ПРЯМОКУТНЕ ПОЛОТНИЩЕ ЗІ СПІВВІДНОШЕННЯМ СТОРІН 2:3 ГОРИЗОНТАЛЬНО РОЗДІЛЕНЕ НА ДВІ РІВНІ ЧАСТИНИ: СИНЮ ТА ЖОВТУ; У ВЕРХНЬОМУ ДРЕВКОВОМУ КУТІ – ЖОВТИЙ ТРИКУТНИК З НАКЛАДЕНИМ ЧЕРВОНИМ ЛАПЧАСТИМ ХРЕСТОМ; НИЖНЯ, ЖОВТА ЧАСТИНА ПРАПОРА, ВІЛЬНА

 

 

 

 

ПОЯСНЕННЯ СИМВОЛІКИ

 

Червоний козацький хрест у лівій золотій скошеній главі нагадує про належність території теперішньої Олександрійщини до земель Вольностей Війська Запорозького та початок їх заселення (зимівники, козацькі сторожові пости).

Крім основного символічного значення коня в геральдиці (потяг до волі, дієвість, енергія, благородство та сміливість) у гербі Олександрійщини срібний кінь на золотій базі має й більш конкретний зміст. Кінь був незамінним у походах та битвах запорозьких козаків, вояків Жовтого гусарського полку, який був розквартирований на території Олександрійщини, а також відігравав найважливішу роль у побуті селян-землеробів. Крім того, присутність коня в гербі вказує на наявність у районі славнозвісного  Лікарівського кінзаводу, де вирощують високопородних спортивних скакунів.

Лук та стріла на золотій базі означають мужність, непохитність та цілеспрямованість, мирні наміри та знання мети.

Застосовані в гербі кольори символізують: синій – духовність та вірність; червоний – мужність та сміливість; золото – багатство та велич.

У прапорі застосовані ділення, кольори герба та козацький хрест.

Символіка Олександрійського району затверджена рішенням Олександрійської районної ради № 81 від 25 грудня 2002 року.

 

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Перлина степового краю – Олександрійський район — є одним із найбільших районів України. 

Він розташований на північному сході Кіровоградської області, межує зі Світловодським, Знам’янським, Новгородківським, Петрівським, Онуфріївським районами Кіровоградщини та П’ятихацьким районом Дніпропетровської області. Відстань від західних до східних кордонів району близько 150 км, від північних до південних – більше 60 км.

Рельєф території району характерний для степової України: чудові рівнинні поля  та пасовища, розчленовані річковими долинами, багаточисленними балками і ярами. Його землі прикрашені повноводними водосховищами, буйною зеленню соснових та змішаних лісів, гаїв та дібров, неповторною красою різноманітних степових квітів, цілющими лікарськими травами.

Клімат помірно-континентальний, напівзасушливий із довгим жарким літом і малосніжною м’якою зимою.

Територія району складає 185,4 тис.га, що становить 7,7% від площі області, з яких 159 тис.га – сільськогосподарські угіддя, в тому числі 131 тис.га — рілля, 1,6 тис. га — багаторічні насадження, 24,1 тис. га — пасовища, 10,9 га — ліси та лісовкриті площі, 1,7 тис. га — ставки і водойми. Справжнім багатством Олександрійської землі — є родючі чорноземи.

Мінерально-сировинна база району складається з 23 родовищ корисних копалин із розвіданими промисловими запасами, з яких 8 родовищ бурого вугілля, 3 родовища гранітів і мігматитів, одне родовище будівельних пісків, 8 родовищ суглинків, та по одному родовищу первинних каолінів, підземних прісних вод,  мінеральних родонових вод. Основні водні артерії Олександрійського району – це ріки Інгулець, Овнянка, Жовта, Зелена, Бешка, Березівка, Кам’янка.
       Водні ресурси району також представлені Войнівським та Іванівським водосховищем. Основним джерелом постачання населення водою є підземні води. В південно-західній частині проходить водовід «Дніпро-Кіровоград», який забезпечує водою найближчі до нього села.

До складу Олександрійського району входить 79 населених пунктів, у яких мешкає 38,6 тисяч осіб, із яких працездатного віку – 23,6 тис. осіб, молоді від 16 до 35 років – 10,6 тис. осіб, дітей — понад 5,6 тис. осіб, пенсіонерів – більше 11,2 тис.осіб, працюючих – 7,8 тис. осіб. 

Основою розвитку економіки району є сільськогосподарське виробництво, в якому працюють 221 агропромислове формування, в тому числі 164 фермерські господарства. Найпотужнішим сільськогосподарським підприємством району є ТОВ  «УкрАгроКом», яке в системі своїх господарств має в обробітку 35 тис.га орної землі.

Провідна галузь сільськогосподарського виробництва — рослинництво. Основними культурами, що вирощуються в районі, є зернові та цукровий буряк. Олександрійський район завжди серед лідерів з виробництва зерна в області. 

У районі діють 6 промислових підприємств. Флагманом є один із найкращих виробників цукру в Україні – ЗАТ «Олександрійський цукровий завод». З перспективою на подальший розвиток працюють ТОВ «Олександрійська харчосмакова фабрика», ТОВ «Млиновий комплекс «Олександрія-борошно», ТОВ «Хімвіскпром», ВАТ «Червонокам’янське РТП», МП «Неємія».

Господарства і підприємства займаються і переробкою сільськогосподарської продукції. У районі діють 7 елеваторів із переробки зернових та олійних культур, 6 млинів, 6 олійниць, 2 крупорушки, 2 цехи з виробництва макаронних виробів, 5 хлібопекарень.

Розвивається малий і середній бізнес. У районі налічується 117 діючих малих підприємств, в яких працює 630 працівників, 910 підприємців – фізичних осіб.

 По території району проходить розгалужена мережа Одеської залізниці з 5 залізничними станціями: Користівка, Королівка, Лікарівка, Шарівка, Щаслива. В листопаді 2008 року введено в експлуатацію електрифіковану дільницю «Кременчук – Бурти – Користівка», яка забезпечить рух сучасного комфортабельного електропоїзда.

Автомобільно-дорожна мережа складає 412,6 км доріг, з яких 67,8 км — державного, 125,6 км — обласного і 182 км — районного значення. Через територію району проходять державні дороги МО4 «Знам’янка – Луганськ – Ізварини» та М22 «Полтава — Олександрія».

До послуг населення району – 23 приміські автобусні маршрути. Перевезення пасажирів здійснюють одне товариство, 8 приватних підприємців та професійний начальний заклад.      

На території району послуги зв’язку населенню надає Центр електрозв’язку Кіровоградської філії ВАТ «Укртелеком» та 28 відділень поштового зв’язку центру поштового зв’язку УДППЗ «Укрпошта». Вежі стільникового зв’язку операторів ЗАТ «Київстар Дж.Ес.Ем», ТОВ «Астеліт», ЗАТ «Український мобільний зв’язок» та ЗАО «Українські радіосистеми» розташовані на території двох селищних та 10 сільських радах.

Район має досить розгалужену мережу освіти. Функціонує 63 навчальних заклади, з них 23 дошкільних, 32 загальноосвітні школи, 1 будинок і 1 центр дитячої та юнацької творчості, 2 міжшкільні навчально-виробничі комбінати, 1 спеціалізована школа-інтернат. Працюють також Олександрійський технікум Білоцерківського національного аграрного університету, професійний аграрний ліцей, Олександрійське професійно-технічне училище №33.

Медичну допомогу населенню району надають 48 лікувально-профілактичних закладів: центральна районна лікарня, 34 фельдшерсько-акушерські пункти, Новопразька, Приютівська та Червонокам’янська дільничні лікарні, 10 амбулаторій, в тому числі 8 амбулаторій загальної практики сімейної медицини. У системі лікувальних закладів працює 730 медичних працівників, з них 89 лікарів. Заклади охорони здоров’я беруть активну участь в міжнародних інвестиційних проектах.

Першим кроком до впровадження елементів майбутньої страхової медицини стало заснування 1 листопада 2000 року благодійної організації «Районна лікарняна каса», членами якої є понад 20% дорослого населення району.

Культурно-освітні послуги населенню надають 37 клубів та будинків культури, 33 бібліотеки, 1 музична школа, 11 музеїв, що діють на громадських засадах, 225 самодіяльних художніх  колективів, з яких 14 носять звання – «Народний». Особливою любов’ю глядачів користується вокальний квартет «Любисток», хор «Хлібодар», гурт «Петриківські козаки», фольклорний ансамбль «Червона калина» та інші, майстерність яких відома не тільки в нашому краї, а й на сценах України та за її межами.

У районі багато пам’яток історії, культури і архітектури минулих століть, що мають не лише місцеве, а й загальнодержавне значення. Тут більше 100 археологічних пам’яток. Опрацьовано 15 туристичних маршрутів у межах району з використанням ландшафтних та ботанічних заказників та пам’ятних місць.

У розпорядженні жителів району — 20 осередків фізкультурно-спортивних клубів, 100 спортивних майданчиків, з яких 24 – футбольні поля, 1 закритий кінний манеж в селі Лікарівка. Спортсмени району є переможцями спортивних змагань різного рівня: кубку Азова, Чемпіонату України з кінного спорту, першості області з футболу та інших.

Одним з пріоритетів господарської діяльності є газифікація населених пунктів, В районі газифіковано 24 села, природним газом користуються біля  6 тисяч абонентів.

Релігійна мережа району складається з 24 релігійних громад різних конфесій та спрямувань.