10-й Європейський саміт міст і регіонів

18-19 березня 2024 року заступник голови районної ради Валентина Мележик взяла участь у 10-му Європейському саміті міст і регіонів, що відбувся у місті Монсі, Бельгія.
Захід організовано Європейським комітетом регіонів – органом Європейського Союзу, що зосереджений навколо збирання і консолідації даних про потреби та інтереси регіонів в країнах Європи.
З офіційними промовами виступили ряд європейські лідерів.Серед міжнародних делегацій – керівники регіонів, мери міст, голови асоціацій міст своїх держав, представники Європейського Союзу, Ради Європи та інші міжнародні організації. Президент Європейського Комітету Регіонів Вашко Алвес Кордейро привітав учасників і нагадав про основні виклики, що стоять перед Європою, найнебезпечнішим є війна в Україні.
Відзначу яскравий виступ міністра-президента регіону Валлонія, члена Європейського Комітету Регіонів Еліо Ді Рупо, який розкритикував ООН, засудив народження імперіалізму та підтримав Україну. На його думку ООН не виконує своїх завдань і не досягає поставлених цілей, а війна в Україні перевернула увесь цивілізований світ “Ми не дозволимо Путіну перемогти в Україні та в Європі, ні йому ні усім, хто загрожує європейському континенту та нашій демократії. Ми маємо переглянути стратегію безпеки. Це місія у т.ч. наших самоврядних органів”, — наголосив Ді Рупо.
Також виступи мали президентка Європарламенту Роберта Метсола,президент конференції законодавчих органів штатів (об’єднує 36 штатів США) Брайан Патрік Кеннеді, президенткаУАРОР, голова Харківської обласної ради Тетяну Єгорова-Луценко доповіла про ситуацію в Україні, євроінтеграційні процеси, відновлення України і децентралізацію. Далі учасниками піднімалися питання протестів фермерів ( до речі на саміті вони теж є), зелена екологія, вибори в Європі і стабільність в Європі.
Другий день саміту регіонів і міст був присвячений забезпеченню децентралізованого процесу і відновленню України.
Серед важливих тем порядку денного:
▫️вивчення висновків звіту Європейської Комісії щодо України з особливою увагою до багаторівневого управління та регіонального розвитку;
▫️ефективна імплементація Ukraine Facility із конструктивним залученням органів місцевого самоврядування;
▫️визначення нових можливостей для розбудови спроможності українських місцевих та регіональних влад та їхніх асоціацій;
▫️підтримка партнерських відносин між українськими регіонами, містами та місцевими громадами та їх колегами в ЄС і країнах-донорах;
▫️врахування ролі, яку може відіграти Європейський альянс міст і регіонів для відновлення України в цьому контексті.
Модератор панелі Даріо Нарделла.
Спікери:
мер Флоренції, член Європейського комітету регіонів;
Вашко Алвес Кордейро, президент Європейського комітету;
Олександр Кубраков, віце-прем’єр-міністр — Міністр розвитку громад, територій
Свеня Шульцеміністр економічного співробітництва та розвитку Німеччини;
Віталій Кличко, Київський міський голова, Президент Асоціації міст України;
Олівер Варгеї, Європейський комісар з питань сусідства і партнерства;
Георг Мільбрадт, Спеціальний посланник уряду Німеччини в Україні з питань децентралізації, Віола фон Крамон-Таубадель, член Європейського парламенту; Марк Кулз, Президент Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи. Одна з важливих на мою думку заяв була ініціатива члена Європейського комітету регіонів, голови французького регіону Гранд Ест Крістіана Дебева, який запропонував на конференції у Берліні закріпити кожен європейський регіон за українськими регіонами, укласти відповідні меморандуми про партнерство та побратимство.
Висновки і рекомендації напрацьовані на саміті будуть використані у роботі Берлінської конференції з відновлення України, яка відбудеться у червні.

Прочитано 18 раз